HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Akné na zádech


Akné je chronické kožní onemocnění, které je způsobeno poruchou funkce mazových žlázek. Tyto žlázky za běžných okolností produkují kožní maz, který je odváděn vývodem na povrch kůže. Podstata akné spočívá v ucpání vývodů těchto žlázek. Maz, který nemůže volně odtékat, se hromadí uvnitř žlázky a může zde vyvolat zánětlivou reakci. Následkem těchto chorobných procesů dojde k výsevu typických červených pupínků.

Onemocnění akné obvykle nezpůsobuje žádné závažnější zdravotní následky, na kůži však mohou přetrvávat jizvičky po akné, které jsou nepříjemnou, mnohdy doživotní, kosmetickou vadou. Jak bylo uvedeno, samo akné a jizvy po něm sice nepředstavují závažnější komplikaci zdravotního stavu jedince, psychosociální dopad však bývá obrovský. Neměli bychom proto tuto nemoc podceňovat a měli bychom věnovat její léčbě pozornost.

Existuje mnoho metod zaměřených na odstranění jizev po akné. V zásadě lze v léčbě jizev po akné použít chemické látky, obrušování kůže, laser, popřípadě transplantaci kůže. Jizvy po akné a jejich terapie jsou v popředí zájmu kosmetického i farmaceutického průmyslu. Kvalita a účinnost jednotlivých metod je však značně rozdílná, a je proto vhodné poradit se o výběru pro Vás vhodné terapie s odborným lékařem, dermatologem.

V lékárnách i v drogistických obchodech jsou volně dostupné nejrůznější emulze, gely, hydratační krém na jizvičky po akné aj., tyto přípravky mohou mít zklidňující vliv na pleť, avšak ve velkém procentu případů problém nevyřeší. Účinnější terapií než gel či krém na jizvy po akné bývá např. chemický peeling. Peeling je proces odstraňování povrchových vrstev kůže pomocí leptavých chemických látek, po jejichž aplikaci se odlupují povrchové vrstvy kůže a následně se obnovují. Díky chemickému peelingu dojde k zúžení pórů, k redukci kožního mazu a k vypnutí pokožky. Provádí se např. chemický peeling kyselinou glykolovou, která rozvolní povrchové vrstvy kůže, ty se následně oloupou a vytvoří se nová vrstva kožních buněk. Dále se používá tzv. Jessnerův roztok obsahující resorcin, kyselinu mléčnou a kyselinu salycilovou. Jinou metodou volby může být tzv. dermabraze. Jedná se o mechanické odstraňování vrchních vrstev kůže pomocí brusného papíru, diamantové frézy aj. Tímto procesem dojde k vyhlazení povrchních nerovností kůže a k vytvoření nové kožní vrstvy. Dobré výsledky přináší rovněž terapie laserem. V těžších případech může být jizva odstraněna chirurgicky, na postižené místo pak lze buď transplantovat kůži z jiné části těla, popř. počkat, až se kůže sama obnoví.

Prevence jizev po akné spočívá především v dodržování dostatečné hygieny obličeje, včetně pravidelného peelingu (doporučuje se alespoň jedenkrát týdně). Vytvořené pupínky by se neměly vymačkávat. Negativní vliv na vznik jizev po akné může mít také časté střídání kosmetických přípravků či jejich nevhodné kombinování.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy