Akné je chronické kožní onemocnění, jehož zdrojem jsou chorobné procesy způsobující neprůchodnost mazových žláz. Uvnitř mazové žlázky, jejíž hlavní část je uložena v hlubších vrstvách kůže, je vytvářen kožní maz, který je odváděn žlazovým vývodem na povrch kůže. Příčinou akné je jednak zvýšená produkce kožního mazu, jednak ucpání vývodu žlázky. V důsledku těchto patologických procesů se mazový sekret hromadí uvnitř žlázky a může se stát zdrojem zánětlivé reakce. Základním projevem akné je výsev typických pupínků a celkově mastná pleť. Akné se objevuje nejčastěji na obličeji, dále v oblasti horní části trupu a na zádech, neboť v těchto místech se vyskytuje největší množství mazových žlázek. Na dlaních a ploskách nohou projevy akné naopak nenacházíme.
Akné se může rozvinout v jakémkoliv věku. Příčinou jsou nejčastěji hormonální výkyvy, k nimž dochází typicky v období puberty či během těhotenství. Rovněž hormonální léčba se může stát zdrojem akné. Dalším vyvolavatelem mohou být některé mikroorganismy, např. bakterie Propionibacterium acne. K rozvoji akné mohou přispět i faktory výživy, stres, genetická zátěž, zevní vlivy (vlhko, teplo), nevhodné kosmetické přípravky či dlouhodobý kontakt s dehty, oleji, halogeny apod.
Akné představuje více než zdravotní problém mnohdy spíše závažný problém psychosociálního charakteru, který zejména u mladých lidí působí určité znevýhodněné postavení ve společnosti a má negativní dopad na jejich psychiku. Léčbě a prevenci akné bychom proto měli věnovat dostatečnou pozornost a neměli bychom ji podceňovat.
Způsob léčby byl v dřívějších dobách založen ve velké míře jen na zkušenostech lékaře. V současné době však díky rozvoji biochemie, imunologie a díky novým technologickým možnostem existuje velké množství metod zaměřených na odstranění akné. Účinnost těchto metod je variabilní, proto je dnes doporučeným postupem v léčbě akné kombinování jednotlivých metod. Klasicky se využívá mnoho zevních farmaceuticko-kosmetických přípravků na akné, odstranění však může být moderně realizováno i laserovou terapií. Pozitivní účinek v terapii akné má také užívání biolamp.
Odstranění akné laserem je založeno na lokálním účinku světelné energie. Úspěšnost léčby akné laserem je značně individuální, jednak proto, že každý člověk reaguje na terapii trochu jinak, jednak proto, že existují různé typy laserů, jejichž účinnost je různá. Některé lasery pracují na principu spálení kůže, ta se po určité době nahradí novou vrstvou kožních buněk. Jiné lasery stimulují remodelaci podkožních vazivových struktur, tzv. kolagenu, a jejich účinek spočívá ve vyhlazení pleti. Těchto laserů se využívá mimo jiné k odstranění jizev po akné. Laseroterapie může tedy výrazně zlepšit stav pokožky, avšak nemusí odstranit veškeré nežádoucí projevy. Laserové odstranění akné není vhodné pro kohokoliv, jeho provedení by mělo být předem konzultováno s odborným kožním lékařem.
Další novodobou možností je užívání biolamp. Léčba biolampou patří mezi fototerapeutické metody, které využívají nízkoenergetického, vysoce polarizovaného červeného světla. Biolampy pozitivně působí na buněčný metabolismus a uspořádání buněčných membrán, vyzařované světlo má protizánětlivé a protibolestivé účinky. Kromě dermatologie se účinků polarizovaného červeného světla využívá v chirurgii, v ortopedii, v revmatologii, v rámci rehabilitačních technik a sportovní medicíny a jinde. Výhodou biolamp je na rozdíl od laseru možnost jejich snadného použití v domácích podmínkách.
Klasická léčba a prevence akné je založena na aplikaci různých přípravků, které mají obecně čistící efekt na kůži, dezinfekční účinky, brání kolonizaci kožního povrchu nežádoucími mikroorganismy, rozpouštějí spoje mezi rohovějícími buňkami a omezují proces rohovatění kožních buněk, snižují produkci kožního mazu a celkově kůži zklidňují. Tyto účinky mají kromě speciálních syntetických prostředků i některé přírodní látky. Doporučuje se na příklad aplikace kontryhelu obecného, heřmánku pravého či šalvěje lékařské.
Lehčí formu akné zpravidla vyřeší jen vhodně zvolená kosmetika pro aknózní pleť a správná hygiena kůže. V závažnějších případech mohou být doporučeny léky např. ze skupiny komedolytik či antimikrobiálních látek. Tyto přípravky jsou určeny buď k místní, zevní aplikaci, při těžkých formách onemocnění mohou být předepsána i celková, perorální antibiotika.
Léčba akné bývá ve většině případů značně dlouhodobá a vyžaduje trpělivost pacienta. Vzhledem k velkému množství přípravků a metod pro léčbu akné je však dobré poradit se předem s dermatologem, který může na základě rozpoznaného typu akné navrhnout pro Vás nejvhodnější terapii.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012