HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Jak na akné?


Co je akné? Akné (též acne či trudovitost, lidově uhry či beďary) je chronické kožní onemocnění mazových žlázek, jehož podstata spočívá v uzavření vývodů mazových žlázek v důsledku nadměrné tvorby kožního mazu a zvýšeného rohovatění kožních buněk v oblasti vývodů žlázek. Maz, který nemůže volně odtékat, se hromadí uvnitř žlázky a může být zdrojem zánětlivé reakce. Charakteristickým projevem akné jsou pupínky a nadměrně mastná pleť. Akné se nejčastěji vyskytuje na obličeji, dále v horní části zad a na hrudníku, neboť v těchto místech je koncentrace mazových žlázek nejvyšší, oproti tomu se neobjevuje na dlaních a ploskách nohou, kde se mazové žlázky nenacházejí.

Jedním z faktorů ovlivňujících vznik akné je bezesporu výživa. V této souvislosti bylo rovněž provedeno mnoho studií, které se zabývají vztahem mezi akné a dietními návyky. Výsledky těchto studií však nejsou zcela jednotné. Často se na příklad mezi lidmi traduje, že jednou z příčin vzniku akné je zvýšený příjem sladkostí, tato skutečnost však nikdy nebyla dostatečně prokázána. Naopak bylo v rámci některých studií zjištěno, že negativní vliv na rozvoj akné má nadměrný přísun potravin obsahujících jod, tedy především ryb, mořských řas apod. Rovněž vysoké dávky vitaminu B6 a B12 se mohou podílet na vzniku akné. Dále bylo prokázáno, že lidé trpící akné mají obvykle sníženou hladinu vitaminu A v kůži. Jedním z doporučení, jak na akné, je proto dostatečný přísun ovoce a zeleniny bohaté na vitamin A, dále je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny obsahující vitamin E (ořechy, olej z pšeničných klíčků), neboť tento uvolňuje zásoby vitaminu A z jater. Další látkou, která příznivě ovlivňuje kožní procesy je zinek. Zinek je obsažen například v sýrech, v pivovarských kvasnicích, v máku, v sezamových semíncích, v pšeničných klíčcích, také např. v ústřicích aj. Naopak fytáty obsažené v potravinách obsahujících ovesné vločky, müsli apod. podle některých zdrojů metabolismus zinku ovlivňují negativně a pacienti s akné by jejich konzumaci měli z tohoto důvodu spíše omezit.

Kromě složení stravy patří mezi další faktory, které se podílejí na vzniku akné, zejména hormonální vlivy (hormonální výkyvy v pubertě, v těhotenství, hormonální léčba aj.), určitou roli hraje i genetická zátěž. Rovněž některé léky či kosmetické přípravky mohou vyvolat akné. Dalším původcem tohoto kožního onemocnění může být i bakterie Propionibacterium acne. Uplatňují se i faktory zevního prostředí, např. teplo, vlhko. Rovněž se zjistilo, že pacienti s akné často současně trpí určitou alergií způsobující svědění kůže, avšak nelze tvrdit, že by akné bylo důsledkem alergie. Také alkohol, drogy, stres a celkový špatný životní styl se mohou na rozvoji akné negativně podepsat.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy