HEO > Zdraví, krása > Hubnutí

Jídelníček na hubnutí, dietní jídla, dieta na obezitu


Snaha zhubnout se pro mnoho lidí stává bezcílným během na dlouhou trať a někdy i na celý život. O procentu lidí, kteří nejsou spokojeni se svou váhou vypovídá množství novinových a časopisových článků, knih, televizních pořadů a také produktů na hubnutí, které jsou v současnosti k dispozici na trhu. Společným jmenovatelem všech diskuzí, které se zabývají zdravým a efektivním zhubnutím je však dieta a změna jídelníčku, která by měla být základem postupné změny životního stylu, která čeká každého, kdo se svou váhou není spokojen. Dieta už však v žádném případě neznamená dlouhé dny hladovění a následných výčitek při nárazovitém doplňování energie, které si lidské tělo žádá. Základem zdravého hubnutí je především vyváženost a střídmost přijímané potravy.

Rady a doporučení týkající se hubnutí často obsahují dlouhé seznamy potravin, které by jídelníček na hubnutí neměl obsahovat. Tyto jídelníčky však velmi často bývají velmi jednostranně zaměřené a jejich prostřednictvím možná krátkodobě zhubnete, ale vašemu tělu se nebude dostávat velké množství potřebných látek. Většinu potravin není třeba z jídelníčku zcela vyškrtnout, je však nutné některé druhy jídla omezit. To se samozřejmě týká především velmi tučných jídel: majonéza, některé druhy mléčných výrobků, smažená jídla, máslo, tučné maso atd. Omezit na minimum je třeba také výrobky z bílé mouky, čokoládu, slazené nápoje, ale i některé druhy ovoce. Většinu z těchto jídel lze efektivně nahradit, aniž by vaše tělo přicházelo o příjem důležitých látek a vy o požitek, které vám jídlo přináší. Například mléčné výrobky je možné zakoupit v jejich nízkotučné variantě, místo bílého pečiva můžete zvolit pečivo tmavé nebo celozrnné, máslo snadno nahradíte zdravějším margarínem a místo ovoce častěji sáhněte po zelenině. Stejně tak nemusíte ze svého jídelníčku vyškrtávat maso. Vyvarovat se je třeba časté konzumaci masa hovězího a vepřového, drůbež a ryby však ve vašem jídelníčku chybět nemusí a ani nesmí.

Zdravé hubnutí také ovládá několik mýtů, které činí proces ztrácení kilogramů pouze nepříjemnějším a efektivnímu výsledku obvykle nepřispívá. Jedním z nich je pravidlo, které říká, že pokud chceme zhubnout, nesmíme už po 17. (nebo 18. hodině) večer nic jíst. Základní princip tohoto pravidla je správný, protože předpokládá sníženou aktivitu ve večerních hodinách a brzké uložení k spánku. Je však třeba si uvědomit, že každý z nás má jiný denní rytmus. Pokud chodíte spát pravidelně až po půlnoci, je zcela nesmyslné abyste se trápili několik hodin bez jídla. V současnosti odborníci hovoří o tom, že je vhodné nejíst dvě až tři hodiny předtím, než si jdete lehnout. Stejně tak nemusíte vypít denně dva až tři litry, příjem tekutin musí být stejně jako příjem potravy odvozen od fyzické aktivity a aktuální váhy.

Většina rad a receptů, které můžete volně nalézt na internetu nebo v časopisech jsou určena pro zhubnutí pouze několika nadbytečných kil, trápí-li vás dlouhodobě silná nadváha nebo obezita, lze jednoznačně doporučit konzultace s lékařem. Jídelníček na obezitu, který vám sestaví dietolog bude určený právě vám a bude uzpůsobený vašemu životnímu stylu a metabolismu. Pokud je váš problém s nadváhou velký nebo za ním stojí zdravotní potíže, bude vám lékař schopen předepsat léky, který váš boj s obezitou usnadní. Většina z těchto léků je velmi silná, a není proto volně prodejná, v lékárnách a prodejnách se zdravou výživou je však možné zakoupit produkty, které obvykle slouží jako doplňky potravy a podporují a urychlují proces zdravého hubnutí. Mnohé z těchto produktů jsou založené na přírodní bázi, a tak tělu neškodí zbytečným zatěžováním chemickými látkami.

Dietní jídla na hubnutí a doplňky potravy vám však pravděpodobně stačit nebudou. Většina potíží s nadbytečnými kilogramy spočívá v celkově nesprávném životním stylu. Ačkoliv už to většinou nevnímáme, dopouštíme se mnoha chyb, o kterých pak vypovídá stav našeho těla. Nedostatek fyzického pohybu, spánku, nepravidelné stravování, stres, to vše se může podílet na vašem problému s nadváhou. Mnoho lidí se proto dopouští při hubnutí omylu, kdy se domnívají, že stačí změnit pouze jednu složku svého životního stylu, aby svému tělu dodali ztracenou rovnováhu. Hubnutí by však měla být především cesta k tomu, abyste se celkově cítili lépe.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy