HEO > Zdraví, krása > Hubnutí

Jak rychle zhubnout (co nejrychleji zhubnout)


Ženy i muže, kteří každoročně podstupují proces hubnutí přebytečných kilogramů obvykle nejvíce zajímá čas, za jaký je možné pozorovat malé i výraznější změny, a jak rychlé tedy bude dosažení vysněné figury. Často už se však nezabývají problémem, jak si hmotnost udržet na přiměřené hranici i delší dobu - všeobecně známý jojo efekt pak proto mnohé překvapí a někdy i odradí od dalšího snažení. Hlavní otázka, na kterou je proto třeba si odpovědět ještě než se do snah o zhubnutí pustíte zní, jak rychle zhubnout, aby výsledný efekt měl dlouhodobý ráz a zároveň nezpůsobil nevratné škody na vašem zdraví. Následující text vás seznámí s několika obecnými a zásadními pravidly pro zdravé, přiměřené a efektivní hubnutí.

Pravidlo první: Zázraky jsou možné pouze s krátkodobou záruční lhůtou.
Nejrychlejší hubnutí je obvykle nejkrátkodobější. Ztratit na váze několik kilogramů týdně je jistě možné, ale pravděpodobně budete muset projít drastickými dietami v kombinaci s velkým energetickým výdajem v podobě pohybu, na které vaše tělo není běžně zvyklé. Není však možné, abyste tento přístup praktikovali dlouhodobě, většina lidí se po krátké době vrátí ke starému životnímu stylu a kila jdou opět nahoru. Většina lidí by proto hned zpočátku svého snažení měla přeformulovat svou představu o tom, co je to rychlé hubnutí. Většina odborníků se shoduje na tom, že ztráta kilogramů by se měla pohybovat okolo dvou až tří a maximálně pěti kilogramů za měsíc.

Pravidlo druhé: Z jídelníčků odstraňte „zbytečné" položky.
Sepište si například během jednoho týdne, nejen to co jíte, ale také kdy jste zvyklí určité typy potravin konzumovat. Možná zjistíte, že část potravin, které jíte na něm do jisté míry přebývají. Jsou to především jídla, která konzumujete ve stresu, z nudy nebo naopak při nedostatku času ve snaze nahradit plnohodnotné jídlo. Mnohé z těchto potravin vás nejen nezasytí, ale zároveň jsou kaloricky příliš bohaté a nulují vaše snahy jíst menší porce jídla či nahrazovat tučná jídla energeticky méně náročnými potravinami. Obecně je úskalím těchto potravin, že buď dělají dojem zdravého a tudíž dietního jídla či vypadají neškodně, protože jsou konzumována pouze v malých porcích. K těmto vedlejším produktům se řadí různé oplatky, čokoláda, čokoládové tyčinky, sladké nápoje, ale také třeba oříšky, které mohou dělat dojem dietní potraviny, ale ve skutečnosti obsahují velké množství tuku. Lze sem ale také zařadit zeleninové saláty s majonézou či sladké ovocné saláty a další.

Pravidlo třetí: Bez pohybu to nepůjde.
Právě pravidelný pohyb je pro mnoho lidí největším úskalím při snaze shodit pár kil. Zatímco změna jídelníčků může být při troše snahy i zábavná a přinášet uspokojení, na pohyb nejsou mnozí z nás zvyklí a máme jej často spojený pouze s otravnými hodinami tělesné výchovy. Pro člověka s velkou nadváhou je navíc jakýkoli druh sportu či pohybové aktivity v mnoha případech nepřekonatelnou zátěží. Začínat je proto třeba zvolna. Tak jako u drastických diet platí, že pokud se budete týden věnovat nadměrné fyzické aktivitě jako je například běh či spinning, mohou se výsledky dostavit okamžitě. Pokud se však budete muset do vyčerpávajícího běhu nutit, pravděpodobně to dříve či později vzdáte. Pokud tedy nemáte žádný oblíbený sport, který vám dlouhodobě přináší radost, začněte třeba pouhou chůzí. Ačkoli se chůze mnoha lidem nejeví z hlediska hubnutí příliš efektivní, má tento pohyb několik výhod. Především je to nejpřirozenější druh pohybu, který můžete zvolit a nemá prakticky žádné negativní důsledky, na rozdíl od většiny ostatních pohybových aktivit. Chůze navíc není příliš náročná, ale pokud zvolíte svižnější tempo energetický výdej bude i tak značný. V neposlední řadě můžete chůzi provozovat kdekoli a nebude vás stát žádné peníze. Podobně přirozený a nenáročný pohyb je plavání. U těchto dvou druhů pohybu můžete navíc postupně zvyšovat tempo, případně styl a při zlepšení fyzické kondice přejít k dalším druhům sportu. Pokud hledáte způsob, jak zhubnout co nejrychleji a pohyb vám nikdy nebyl cizí, věnujte se naopak energeticky náročným aerobním aktivitám. Výhodu mají zejména ženy, protože se jim nabízí celá řada moderních tanečních sportů. Příkladem je zumba či taibo a mnohé další.

Pravidlo čtvrté: Myslete nejen na to co jíte, ale i na to co pijete.
Tekutiny, které přijímáte jsou stejně důležité jako potrava, a pitný režim by proto neměl být zanedbán. Není však důležité pouze množství, ve kterém tekutiny přijímáte, ale i druhy nápojů, o které se obvykle jedná. Obecně byste měli denně vypít zhruba 1,5 až 3 litry tekutin, příjem je závislý především na vaší váze. Pokud hubnete, můžete se pokusit zvýšit příjem tekutin, pomůže vám to částečně omezit pocit hladu a zároveň zrychlit metabolismus. Nejvhodnější je pít pouze čistou vodu, případně vodu ochucenou citronem. Největším úskalím v případě tekutin jsou sladké a ochucené nápoje. Bohužel mnoho lidí stále nemá představu, kolik cukru mnohé z těchto nápojů obsahují a nevzdává se jejich konzumace ani v procesu hubnutí v domnění, že hlavní váha leží na straně potravin. Nenechávejte se však zlákat ani „light" variantou sladkých nápojů, zvykněte si raději pouze na vodu, která navíc lépe zažene žízeň. Pozor si dejte také na kávu či čaj, a zejména na to, kolika kostkami cukru si je dochucujete.

Pravidlo páté: Nenechte se opít rohlíkem v podobě lákavých reklamních sloganů.
Přípravků na hubnutí je celá řada a jejich prezentované účinky skutečně někdy působí jak z říše pohádek. Právem proto vyvolávají pochybnosti v očích odborníků i laické veřejnosti. Je však třeba říci, že tyto přípravky ve většině případů do jisté míry účinné jsou. Má to však svá omezení. Především většina z volně dostupných léčiv má charakter podpůrných prostředků, které vám v hubnutí pomohou, samy o sobě však mnoho nezmohou. To však výrobci při propagaci často nezmiňují a výsledkem je řada nespokojených zákazníků. Pokud budete k jejich konzumaci přistupovat se zdravým rozumem, mohou vám v cestě za ztrátou kilogramů skutečně pomoci, je však nutné znát jejich omezení a podpořit jejich účinnost výše zmíněnými radami a celkovou postupnou změnou životního stylu.

Závěrem zbývá popřát dostatek trpělivosti, který bude při hubnutí bohužel nezbytný. Nevzdávejte se pokud se velké změny nedostaví ihned a radujte se i z malých postupů a vězte, že vás nakonec zavedou ke zdárnému zakončení vašeho snažení.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy