HEO > Zdraví, krása > Hubnutí

Koktejly na hubnutí: jaký nápoj či koktejl pomáhá?


Výrobci ve svých reklamách nabízejí velké množství zaručených produktů, které mají pomoci v úsilí o shození přebytečných kilogramů. Jedním z nabízených prostředků k hubnutí bez námahy a omezení jsou koktejly na hubnutí. Následující článek vám pomůže zodpovědět otázku, zda jsou tyto „zázračné" nápoje skutečně účinné, či se jedná pouze o marketingový trik.

Na prvním místě je nutné upozornit, že koktejly na hubnutí si nesmíte plést se skutečnými léky, které se využívají k léčbě vysoké nadváhy. Nápoje na hubnutí se řadí do kategorie doplňků potravy a jejich účinek je především podpůrný. Koktejly se sice využívají i k léčbě silné nadváhy a obezity, ale pokud takovým nadbytek kilogramů trpíte, raději se nejprve poraďte s lékařem, který vám pomůže s celkovým programem hubnutí a zabrání ztrátě motivace, času a peněz experimentováním s přípravky, které pro vás nejsou v hodné. V principu by však tyto koktejly neměly uškodit nikomu, látky které obsahují jsou ve většině případů pro tělo prospěšné.

Na jakém principu tedy koktejl na hubnutí funguje? Podstatou nápojů určených k redukci hmotnosti je nahrazení jednoho jídla denně tímto koktejlem. Tělo tak dostane vše, co potřebuje a zároveň nedochází k příliš velkému energetickému příjmu. Tekutá konzistence navíc zaručí dostatečný příjem tekutin, ale také bílkovin, které podporují hubnutí a vlákniny, která výborně působí na trávení. Jako bonus navíc nápoje obsahují vitamíny a minerály. Tím, že vynecháte jedno běžné jídlo, poměrně výrazně redukujete příjem tuků, což se může následně kladně projevit na vaší váze.

Výhodou koktejlů je také jejich rychlá a snadná příprava. Většinu z nich stačí zalít vodou a můžete je okamžitě konzumovat. To je důležité zejména proto, že mnoho lidí konzumuje nevhodnou stravu kvůli nedostatku času. Jednoznačným pozitivem nápojů na hubnutí je tedy podpora pravidelnosti stravování.

Hubnutí pomocí koktejlů má však i svá úskalí. Především je důležité zvážit, které jídlo má ve vašem jídelníčku nahradit nápoj na hubnutí. Podle odborníků byste se měli vyvarovat tomu, aby nápoj nahradil snídani či oběd. Nejvhodnější z hlediska účinnosti je nahrazení večeře, kdy je tělo obvykle více v klidu, a proto vydává méně energie, a je proto náchylnější k přibírání hmotnosti. Přes den byste navíc měli konzumovat energeticky bohatší stravu. Rozhodně je nutné varovat před nahrazováním více jídel, lidské tělo není zvyklé trávit pouze tekutou stravu, a takový způsob hubnutí by tedy měl pravděpodobně nežádoucí zdravotní důsledky. Navíc by vaše strava ztratila potřebnou pestrost, v koktejlech chybí mnoho důležitých látek, které denně přijímáme z běžné potravy.

Další nevýhodou je obecně cena výrobků. Některé koktejly jsou sice velmi levné, ale jejich účinnost je malá nebo neobsahují tolik prospěšných látek, jako koktejly dražší. Důležitý je například poměr bílkovin a sacharidů. Kvalitní koktejl by měl obsahovat více bílkovin, protože právě bílkoviny jsou účinná látka, která vám pomůže zhubnout. Při vyšším příjmu sacharidů budete mít naopak velmi brzo hlad a vaše váha půjde nahoru. Obecně se proto vyplatí investovat do dražších nápojů, avšak jejich cena může být v některých případech tak vysoká, že jejich dlouhodobá konzumace by byla pro většinu lidí příliš nákladnou záležitostí. Na druhou stranu by však koktejly stejně měly tvořit pouze dočasné řešení.

Jaká je tedy odpověď na otázku z úvodu článku? Ačkoli koktejly patří mezi nejčastěji zpochybňované prostředky ke ztrátě kilogramů, odborníci se vesměs shodují, že jejich účinnost je skutečně prokazatelná. Vinu na špatné pověsti koktejlů pak nesou především samotní výrobci, kteří výrobek nevhodným způsobem propagují, zveličují jeho účinky a zákazníci pak od nich očekávají nemožné. Jak už bylo řečeno, koktejly jsou pouze doplňkem stravy a jejích úkolem je usnadnění procesu hubnutí, samy o sobě však z dlouhodobého hlediska mnoho nezmůžou. Koktejly je stejně jako jiné druhy podpůrných prostředků třeba doplnit celkovou změnou životního stylu, stravovacích návyků a zvýšením pohybové aktivity. Například v současnosti hojně používaná látka L-karnitin je účinný prostředek spalování tuků pouze za předpokladu, že je kombinována s pohybem. To už se však bohužel zákazníci od výrobce nedozvědí.

Obecně tedy koktejly fungují a při správném použití mohou skutečně pomoci. Jejich využití je rozhodně možné doporučit spíše než nezdravé hladovění. Důležité je však věnovat pozornost výběru koktejlů, pokud si nejste jisti, je lepší poradit se s lékařem. Nápoje by měli být chápany především jako první pomoc, která může zvýšit motivaci v počátcích hubnutí. Dlouhodobě na ně ovšem spoléhat nelze.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy