HEO > Zdraví, krása > Hubnutí

Jak zhubnout břicho, hubnutí břicha


Břicho patří mezi nejproblematičtější partie z hlediska ukládání tuku, a to jak u žen, tak i u mužů. Z hlediska rad týkajících se hubnutí se na břicho vztahují stejná doporučení, jako při celkové snaze o úpravu váhy. Pokud vás však netrápí nadbytečné kilogramy, ale zajímáte se pouze o to, jak zhubnout břicho, pak vám zbývá pouze jediná možnost a tou je cvičení. Na břicho, které je nejen štíhlé, ale i zpevněné, sebelepší dieta nestačí.

Základem při hubnutí břicha jsou však bohužel, stejně jako u ostatních částí těla, genetické dispozice. Ty rozhodují, kam se bude tuk ukládat především a způsobují, že ačkoliv hubnete, tuk nejprve ubývá z partií, které to „nejméně potřebují". Netrpíte-li tedy nadváhou, nejrychlejší výsledky přinese přímé cvičení břicha, které navíc ve většině případů zvládnete i sami doma.

I samotné cvičení má však svá úskalí. Zejména je třeba uvědomit si rozdíl mezi spalováním tuků a zpevňováním svalstva. Většina lidí si totiž neuvědomuje, že posilování břišních svalů nemusí zároveň přinášet snížení tukových zásob. Výsledkem je obvykle zklamání z neuspokojivých či málo viditelných výsledků, které silně snižuje motivaci k další snaze. Mnoho lidí, kteří vyzkouší cviky na hubnutí břicha s účelem snížit vrstvu tuku totiž zjišťují, že i po usilovném cvičení se nesnižuje objem pasu a někdy dochází i k mírnému zvýšení váhy. Neuvědomují si, že sice došlo ke zpevnění svalstva, což ale pod tukovým polštářem nemusí být patrné. Je-li to i váš případ, neházejte flintu do žita a zkuste zapojit také alespoň částečnou úpravu jídelníčku a posilovací cviky doplňte aerobní aktivitou, výsledky budou jistě více patrné.

Zbývá odpovědět na otázku, jaké jsou nejúčinnější cviky. Břicho můžete stejně dobře posilovat v moderně vybaveném fitness centru, stejně jako doma s pouhou cvičící podložkou, je jen na vás, který způsob vám více vyhovuje. Při cvičení doma si však dejte pozor na cviky, které při nesprávném provedení nezdravě zatěžují záda. Do této kategorie patří zejména známé sedy-lehy. Naopak ideální z hlediska zátěže i účinnosti jsou cviky, kdy se záda opírají o podložku a pohyby dělají nohy, například napodobováním jízdy na kole či pouhým zvedáním a pokládáním nohou. Pro domácí posilování břicha můžete také využít různé přístroje, které také zaručují dobrou oporu zad a pohodlné provedení cviku. Při cvičení doma i ve fitness centru nikdy nezapomeňte na důkladné protažení před posilováním, ale také po něm, předejdete tak bolestivému natažení či natržení svalů.

Při cvičení je samozřejmě důležitá pravidelnost se kterou je prováděno. Obecně platí, že je lépe cvičit vícekrát týdně se střední zátěží než jednou týdně přetěžovat tělo nadměrným posilováním, na které není zvyklé. Takový způsob cvičení navíc u většiny lidí nemá dlouhého trvání, protože bolest svalů, která po něm následuje je na dlouho odradí od dalších pokusů.

Nebaví-li vás klasické posilování, nabízí se mnoho dalších možností, především ženám se otevírá široká nabídka jiných pohybových aktivit jejichž hlavním či vedlejším efektem je posílení břicha. Vyzkoušet tak můžete například jógu či pilates, velmi účinné jsou však i taneční aktivity, které pomáhají zpevnit svalstvo celého těla a díky dynamickému pohybu navíc přinášejí i rychlou ztrátu přebytečných kil.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy