HEO > Zdraví, krása > Hubnutí

Léky a prášky na hubnutí (bez předpisu, receptu, na předpis)


Pro nemalou část populace, zejména žen, se snaha o zhubnutí stává celoživotním bojem. Důvody, proč je tento boj často marný jsou různorodé. Ačkoli se osvěta v této oblasti zlepšuje, velký počet lidí se při snaze o snížení váhy stále dopouští mnohých chyb, nebo se spoléhají pouze na změnu a aktivitu v jedné oblasti svého životního stylu a opomíjejí ostatní faktory, které způsobují jejich hubnutí v lepším případě neefektivním, v horším případě přinesou nepřiměřenou zátěž tělu a místo efektu hubnutí se dostaví spíše přibírání váhy. Velmi diskutovanou problematikou v oblasti životního stylu jsou léky na hubnutí. Lidé se obvykle dělí na tři skupiny, první z nich léky striktně odmítá a snaží se snížit svoji váhu bez jejich pomoci, druhá část naopak spoléhá výhradně na jejich pomoc, aniž by se snažila o celkovou změnu životního stylu. Ideálním přístupem se vyznačuje třetí skupina, která k lékům přistupuje racionálně a správně je chápe jako vhodný podpůrný prostředek při svém úsilí dosáhnout přiměřené váhy.

Nalézt spolehlivé prášky na hubnutí bez pomoci lékaře není pro laika jednoduché a není možné to doporučit. Na trhu je v současné době celá řada těchto produktů, přičemž většinu z nich tvoří prášky na hubnutí bez předpisu. Jejich složení a účinky jsou velmi různorodé, od přírodních podpůrných léků až po látky působící změny v mozku. Člověk, který se rozhodne pro využití některého z léků na hubnutí, by si měl být vědom, jaké konkrétní účinky tento medikament má, na jakou oblast lidského těla bude působit a jaký efekt je od něj možné očekávat. Například léky snižující chuť na sladké totiž nemusí přinést snížení hmotnosti, pokud nedojde k celkové změně poměrů příjmu a výdaje energie.

Léky na hubnutí na předpis
Největší účinky mají prášky na hubnutí na předpis od specializovaného lékaře. Tyto léky však lékař předepíše jen člověku s velkou nadváhou (BMI nad 30), u něhož nepomáhají běžně doporučované způsoby snižování váhy, tedy změna jídelníčku, redukce přijímaných kalorií a pohybové aktivity. Tyto přípravky obvykle zabraňují vstřebávání tuků do těla a napomáhají jejich vylučování z těla. Pokud nepatříte mezi tuto skupinu, léky vám pravděpodobně předepsány nebudou, ale to vám nebrání poradit se s lékařem o tom, jaké prášky na hubnutí bez receptu by vám doporučil.

Obecně není možné určit nejlepší prášky na hubnutí, protože většina z těchto produktů v podstatě účinkuje, a nelze tedy tvrdit, že jejich propagovaný efekt je vylhaný konstrukt výrobců a jejich reklamy. Zároveň je však nutné zdůraznit, že jejich působení není všemocné. Jejich největším úskalím je časová omezenost účinku. Léky pracují, dokud je člověk užívá pravidelně a dodržuje pravidla v příbalovém letáků. Jejich vysazení však předpokládá trvalou a celkovou změnu životního stylu, aby nedocházelo k opětovnému nabírání kilogramů. Člověk usilující o dlouhodobou změnu hmotnosti si tak může vytvořit na lécích závislost a jejich dlouhotrvající konzumace může způsobit v těle nenávratné škody. Toto riziko je velké zejména u chemických přípravků, produkty založené na přírodních látkách zatěžují organismus méně, a je proto možné je užívat delší čas bez většího rizika poškození zdraví.

Na závěr je nutné důrazně varovat před zakupováním léků na předpis ilegální cestou. Na internetu je možné nalézt inzeráty od lidí, kteří jsou vám schopní sehnat přípravky na hubnutí i bez lékařského předpisu. Cena takto zakoupených výrobků je však několikrát vyšší než je jejich obvyklá cena a navíc se užíváním léků bez dohledu lékaře vystavujete vážnému riziku. Léky vydávané pouze na lékařský předpis jsou totiž velmi silné a látky v nich obsažené často vyvolávají fyzickou i psychickou závislost. Delší konzumace než jakou vám předepíše lékař může vést například ke zvýšení krevního tlaku, srdečním vadám a dalším závažným poškozením. Často nabízeným lékem ilegálně na internetu je přípravek Adipex, mezi uživateli léků na hubnutí je tento přípravek znám jako „zlatá vejce". Tento přípravek se vyznačuje zejména velkým množstvím vedlejších účinků, a je proto krajním řešením i pro velmi obézní lidi. Vlivem jeho dlouhodobějšího užívání dochází k poškození jater a vytvoření závislosti, a v mnoha zemích je proto tento lék zakázán a oficiálně nesmí být lékaři předepisován.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy