HEO > Zdraví, krása > Hubnutí

Diety na hubnutí (spolehlivá a účinná dieta)


Většina lidí, kteří chtějí shodit přebytečná kila, si je dobře vědoma, že základem úspěchu je změna stávajícího jídelníčku. Ne všechny změny však vedou k tíženému výsledku, při nesprávném postupu může být efekt dokonce opačný, a z hubnutí se pak stává noční můra. Ženské časopisy a internetové stránky se hemží zaručenými recepty na účinné diety, jsou však také plné mýtů, které ženu přivedou do koloběhu neustálého shazování a opětovného nabírání kil. Při výběru účinné diety na hubnutí je tedy třeba být obezřetný a neztrácet čas a motivaci neefektivními recepty.

Základem úspěchu je konzultace s odborníkem, která může být pouze jednorázová, ale také pravidelná, kdy vám dietolog nejen poradí se změnou jídelníčku, který vám bude vyhovovat a spolehlivě vás dovede k cíli, ale také bude sledovat proces vašeho hubnutí a upravovat ho v jeho průběhu. Odborník však bude vedle efektivnosti dohlížet především na váš zdravotní stav a zajistí, že dieta nezpůsobí na vašem těle více škod než užitku. Pokud nechcete vydávat peníze za návštěvu odborníka, nebo váš problém není natolik akutní a chcete zhubnout pouze několik kil nebo si svou váhu udržet, můžete se pokusit vylepšit svoje stravování sami, dostupných informací je dostatek, problém je pouze se v nich zorientovat.

Základním problémem hubnutí bez dohledu dietologa je, že většina volně dostupných receptů a návodů nebere v úvahu individuální charakteristiku muže nebo ženy, který se o zhubnutí pokouší. Účinná dieta na hubnutí však musí být „ušitá na míru", pokud má být její efekt skutečně výrazný a dlouhodobý. V úvahu je třeba vzít faktory jako je věk, pohlaví, výchozí váha, rozložení tuku a svalů a míra fyzické aktivity, které se daný člověk pravidelně věnuje. Zvláštní kategorií jsou především děti, u kterých se v posledních letech míra problémů s nadváhou a obezitou zvyšuje. Pokud už váha vašeho dítěte dosáhla takového stupně, že je pro dítě omezující v běžných denních aktivitách, bude porada s dietologem nevyhnutelná. Rozhodně platí, že není vhodné aplikovat klasické diety v případě dětí, protože jejich organismus má jiné potřeby a nevhodná dieta u něj může způsobit nevratné škody.

Jak se tedy pozná spolehlivá dieta na hubnutí?
Na tuto otázku nelze odpovědět jednoduše, protože platí výše zmíněná subjektivita účinnosti jednotlivých diet. Jinými slovy, dieta, která někomu pomůže shodit několik kilo, u jiného nebude účinná vůbec. Obecně však platí několik pravidel, kterými je dobré se řídit. První z nich je dnes už poměrně známá zásada, že dieta by měla být pozvolná a neměla by přinášet velké úbytky váhy v krátkém čase, vlivem extrémně nízkého energetického příjmu. Ačkoli většina lidí už se setkala s pojmem jojo efekt, přesto se mnoho z nich nechává zlákat vidinou rychle dosaženého výsledku. Nebezpečí těchto diet není pouze v jejich dlouhodobé neúčinnosti, ale dochází při nich také k celkovému oslabení zdraví.

Další zásadou je, že dieta by neměla být zaměřená pouze na určitý druh potravin a jiné potraviny úplně vylučovat (např. tuky, cukry). I při hubnutí je třeba udržovat jídelníček pestrý a zahrnovat všechny důležité látky. Například není vhodné úplné vyloučení tuků, dieta by měla pouze jejich příjem regulovat. To také souvisí s pravidlem, že změna jídelníčku nesmí zcela odporovat vaším dosavadním stravovacím návykům a chuti. Pokud se budete ve snaze o zcela zdravou stravu nutit do jídel, která vám nechutnají, hubnutí pro vás bude nepříjemné a je pravděpodobné, že pokud dosáhnete nějaké změny, nebude trvalá, ale při nejbližší stresové zátěži se vrátíte ke starému způsobu stravování.

Pozor si dejte také na potraviny, které jsou považovány za zdravé, ale mají vysoký energetický obsah. Mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout zahání chuť na sladké zvýšenou konzumací například ovoce či cereálií. Málokdo si je však vědom, že ovoce a některé druhy cereálií obsahuje velké množství cukru. Ve vašem jídelníčků by tedy měla převažovat především zelenina, ovoce které obsahuje velké množství cukru, jako je hroznové víno, jablka nebo banány je třeba konzumovat s rozmyslem stejně jako ostatní druhy jídla.

Poslední, ale z hlediska účinnosti nejdůležitější zásadou je, že diety je nutné v každém případě kombinovat s dostatečnou fyzickou aktivitou. Při hubnutí platí celkem jednoduché pravidlo, kdy energetický výdej musí být vyšší než energetický příjem. V případě energetického výdaje se nemusí nutně jednat o sport, mnoho lidí neúspěšně hubne, protože se nutí do pohybu, který jim není příjemný a je nepřiměřeně náročný. Někdy však stačí procházka svižnějším tempem, projížďka na kole či práce na zahradě, aby se energetický příjem dostatečně zvýšil a ve spojení s vhodnou dietou je úspěch takřka zaručen.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy