Rakovina varlat je nádorové onemocnění vznikající abnormálním množením buněk varlete. Varle je mužská pohlavní žláza, v níž dochází k vývoji spermií. Kromě vlastních zárodečných buněk se ve varleti vyskytují i buňky výživné (Sertoliho buňky) a buňky produkující testosteron (Leydigovy buňky). Zhoubný nádor na varlatech může vznikat jak z buněk zárodečných, tak z buněk Leydigových či Sertoliho.
Mezi klinické projevy rakoviny varlat patří zpravidla nebolestivé zvětšení jednoho varlete, dále se nádor varlat může projevit jako hmatatelný novotvar na varleti nebo v jeho blízkém okolí. Rozvíjející se nádor varlat může způsobit i zvětšení prsních žláz u mužů (tzv. gynekomastii). Kromě uvedeného je obvykle doprovázena rakovina varlat příznaky nespecifickými, např. únavou, slabostí, ztrátou tělesné hmotnosti, zvýšenou teplotou, dále se mohou objevit potíže s močením.
Nádory varlat mohou vzniknout na podkladě genetických vlivů, rizikovým příčinou mohou být také infekční onemocnění varlete. Riziko vzniku karcinomu varlete zvyšuje rovněž kryptorchismus. Kryptorchismus je stav, kdy varle, které se nitroděložně vyvíjí uvnitř dutiny břišní plodu, nesestoupí do šourku a zůstane zachycené uvnitř břišní dutiny. V takovém případě je pak nutné chirurgickým zákrokem přesunout varle do šourku. Jako rizikový faktor rakoviny varlat se diskutuje i kouření marihuany. Karcinom varlat postihuje zejména mladé muže od puberty do třiceti pěti let věku.
K potvrzení diagnózy rakoviny varlete je nutné sepsat anamnézu, provést fyzikální vyšetření varlete (pohledem a pohmatem), dále je indikováno vyšetření moče a krve, ultrazvuk, CT vyšetření. Nezbytný je také odběr vzorku postižené tkáně a jeho histologické vyšetření.
V léčbě nádorů varlat se uplatňují metody chirurgické, chemoterapie, radioterapie či biologická léčba. Včasně zahájená léčba rakoviny varlat znamená ve většině případů velmi dobrou prognózu.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012