Rakovina slinivky břišní je nádorové onemocnění vznikající v důsledku abnormálního množení buněk slinivky břišní (pankreatu).
Slinivka břišní je žlazový orgán, který se nachází v horní zadní části břišní dutiny za žaludkem, rozprostírá se mezi počáteční částí tenkého střeva a slezinou. Slinivka zastává v organismu životně důležité funkce, proto mohou onemocnění pankreatu vyvolat velmi závažné stavy. Úloha slinivky břišní spočívá v jejím zapojení do trávicích procesů v organismu. Buňky slinivky vylučují do tenkého střeva látky, které se podílejí na trávení přijaté potravy. Dále jsou ve slinivce vytvářeny významné hormony, a to inzulín, glukagon, somatostatin a tzv. pankreatický polypeptid. Tyto hormony jsou mj. důležité pro regulaci hladiny krevního cukru. Onemocnění slinivky břišní se proto projeví poruchou výše uvedených funkcí.
Slinivka břišní může být postižena různými typy nádorů. Projevy rakoviny slinivky záleží na typu nádoru, jeho lokalizaci a velikosti. Je-li nádor lokalizován v oblasti pankreatu, která naléhá na žlučovod, může zpočátku vykazovat rakovina slinivky příznaky nebolestivé žloutenky. Nádor umístěný v tomto místě může totiž způsobit ucpání žlučovodu. V krvi následně dochází k hromadění žlučových barviv, což způsobí typické zežloutnutí sliznic, kůže, očního bělma apod. Charakteristická je také tmavá moč, neboť část žlučových barviv může být zanesena do ledvin. Postihne-li nádor jinou část slinivky, může v počáteční fázi nemoc probíhat i bezpříznakově. V pokročilejším stádiu onemocnění se mohou obejvit bolesti břicha, nevolnost, nechutenství, zvracení, zvýšené teploty až horečky. Příznaky rakoviny slinivky mohou dále zahrnovat celkový pocit únavy, váhový úbytek, malátnost. Projevem rakoviny slinivky může být i diabetes mellitus (cukrovka).
Příčiny rakoviny slinivky nejsou přesně známé. Za rizikové faktory se považuje obezita, věk nad čtyřicet pět let, déletrvající diabetes mellitus, jiná prodělaná onemocnění pankreatu. Riziko vzniku onemocnění zvyšuje i kouření, nevhodné stravovací návyky a nadměrný příjem alkoholu. Na rozvoji nemoci se uplatňují rovněž dědičné vlivy. Častější výskyt onemocnění byl zaznamenán u mužů.
Diagnostika rakoviny slinivky břišní se sestává ze sepsání anamnézy a provedení základního vyšetření (např. pohmatem). Nezbytné je také vyšetření krve a moči. Při podezření na rakovinu slinivky se dále uplatňují různé zobrazovací metody, např. ultrazvuk, CT břicha. Doporučeno může být i tzv. ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie). ERCP je endoskopická metoda, která spočívá v zavedení fibroskopu, což je jakási ohebná hadice s videokamerou, ústy do hltanu, jícnu, žaludku a tenkého střeva. Pomocí kontrastní látky je viditelný i vývod slinivky břišní do střeva.
Léčba rakoviny slinivky závisí na velikosti nádoru, jeho typu a lokalizaci. V současné době se v léčbě uplatňují metody chirurgické, kdy je odstraněna postižená část slinivky, popřípadě metastázy (nová ložiska) nádoru v dalších orgánech. Dále se využívá chemoterapie či radioterapie.
Prognóza rakoviny slinivky břišní se samozřejmě odvíjí od doby zahájení léčby. Vzhledem k významnému postavení tohoto orgánu však patří nádory pankreatu k velmi závažným onemocněním.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012