HEO > Seznam nemocí > R > Rakovina, zhoubné nádory > Rakovina žaludku

Rakovina žaludku příznaky, projevy, léčba


Rakovina žaludku je zhoubné nádorové onemocnění žaludeční sliznice. V pozdějším stádiu může být komplikací karcinom žaludku jeho metastazování (tj. zakládání nových ložisek) do oblasti dutiny břišní, např. do játer, dále se může šířit do plic a dalších orgánů.

Klinické příznaky rakoviny žaludku bývají málo specifické, zpočátku probíhá onemocnění zpravidla zcela bezpříznakově. První projevy rakoviny žaludku jsou tak obvykle až příznaky provázející pokročilé postižení orgánu. Charakteristické jsou spíše neurčité obtíže, typicky pocit tlaku, popřípadě bolesti v oblasti břicha, nevolnost, pocit na zvracení, potíže s polykáním, ztráta chuti k jídlu (např. odpor k masu), říhání, zápach z úst, celková slabost, únava, ztráta tělesné hmotnosti, někdy je přítomna ve stolici natrávená krev. Intenzita projevů závisí na velikosti nádoru a jeho stádiu.

Rozhodující vliv na vznik nádorů žaludku má složení stravy. Konzumované potraviny přímo působí na žaludeční sliznici. Nepříznivý vliv na rozvoj onemocnění má nadbytek nitrosaminů, aflatoxinů a polycyklických uhlovodíků v potravinách. Riziko vzniku rakoviny žaludku pravděpodobně zvyšuje i dlouhodobě probíhající zánět žaludeční sliznice (gastritida), který může být vyvolán např. autoimunitním procesem nebo helikobakterovou infekcí. Na rozvoji karcinomu žaludku se zřejmě uplatňují i genetické faktory.

Základem diagnostiky žaludečních nádorů je gastroskopie. Jedná se o endoskopickou metodu, která spočívá v tom, že pacientovi je přes dutinu ústní zaveden do žaludku optický přístroj, s jehož pomocí lékař prohlédne žaludeční sliznici, případně odebere i její vzorek, který odešle k histologickému vyšetření. Doporučeno je také provést CT vyšetření k posouzení vztahu nádoru k okolním strukturám.

Léčba rakoviny žaludku je primárně chirurgická. Při zákroku se odstraňuje celý žaludek nebo jeho část. K potlačení růstu zbývajících nádorových buněk se využívá chemoterapie nebo radioterapie (ozařování).

Prognóza rakoviny žaludku se odvíjí od doby zahájení léčby.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy