Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění mužů. V posledních letech případů rakoviny prostaty výrazně přibývá, je proto na místě věnovat tomuto onemocnění dostatečnou pozornost.
Nádorové onemocnění vzniká nekontrolovatelným množením buněk, v tomto případě buněk prostaty. Prostata (předstojná žláza) je přídatná pohlavní žláza vylučující sekret, který je součástí ejakulátu. Tento sekret usnadňuje přežívání spermií v těle ženy. Prostata se nachází pod močovým měchýřem a prochází jí močová trubice.
Prostata a její příznakyRakovina prostaty zpravidla postihuje muže od čtyřiceti pěti let věku. Příčiny tohoto typu rakoviny nejsou přesně známé. Na vzniku onemocnění se mohou podílet vlivy dědičné, hormonální, dále je rizikovým faktorem věk, nevhodné stravování, životní styl, diskutuje se i vliv sexuální aktivity. Nepříznivý vliv na rozvoj onemocnění má pravděpodobně nadměrný obsah živočišných tuků v potravě, zvýšená konzumace červeného masa, kouření, obezita. Za ochranné faktory se naopak považuje dostatečný přísun zeleniny a vitaminů A, D, E, sója aj. Diskutuje se zvýšené riziko vzniku onemocnění po prodělaných infekčních zánětech prostaty. Záněty prostaty mohou například doprovázet některé sexuálně přenosné nemoci (např. kapavku). Zbytnění prostaty zřejmě se vznikem rakoviny nesouvisí.
Vzhledem k uvedenému lze mezi preventivní opatření rakoviny prostaty zařadit dodržování zdravého životního stylu (vhodná strava, pohyb, psychická pohoda, atd.), riziko rakoviny prostaty patrně snižuje i vyšší sexuální aktivita. Doporučuje se také jednou ročně podstoupit preventivní prohlídku, která se skládá z vyšetření per rektum (konečníkem) a z vyšetření krve na tzv. prostatický antigen, což je látka, která se při rakovině prostaty objevuje v krvi ve zvýšené koncentraci.
Při podezření na rakovinu prostaty se kromě vyšetření per rektum a stanovení prostatického antigenu provádí zpravidla ultrazvukové vyšetření (tzv. transrektální ultrasonografie), dále odběr vzorku postižené tkáně, který je pak podroben histologickému vyšetření, k posouzení metastáz je nutné provést vyšetření i ostatních orgánů, například pomocí počítačové tomografie (CT), magnetické rezonance, scintigrafie, laparoskopie aj.
Prostata a její léčení
Způsob léčby karcinomu prostaty závisí na rozsahu postižení, zohledňuje se i věk pacienta, jeho zdravotní stav a řada dalších faktorů. V současné době se využívají metody chirurgické, radioterapie, chemoterapie, možná je i hormonální léčba rakoviny prostaty. Chirurgicky lze odstranit celou prostatu, cílem je zabránit možnosti rozšíření rakoviny v organismu (metastazování). Operace rakoviny prostaty však není vhodná pro všechny. Zákrok s sebou nese určitá rizika, která je nutné předem zvážit. Chemoterapie je metoda, která pomocí chemických látek potlačuje růst nádorových buněk, radioterapie využívá k likvidaci nádorových buněk ionizující záření. Hormonální terapie je založena na odstranění mužského pohlavního hormonu testosteronu z těla, neboť je prokázáno, že testosteron podporuje nádorový růst. Individuální léčbu navrhuje lékař. Prognóza onemocnění záleží na včasnosti zahájení léčby.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012