HEO > Seznam nemocí > R > Rakovina, zhoubné nádory > Rakovina krku

Rakovina krku příznaky, projevy, léčba


Mezi nádory v oblasti hlavy a krku řadíme nádory rtu, ústní dutiny včetně krčních mandlí a slinných žláz, nádory hltanu, nádory dutiny nosní a vedlejších nosních dutin, hrtanu, dále nádory štítné žlázy a příštítných tělísek, mízních uzlin, očnice, oka a ucha. V širším smyslu sem lze zařadit nádory kůže v oblasti krku a hlavy. Nádory mozku a míchy do této kategorie neřadíme.

V závislosti na lokalizaci nádoru, jeho typu a velikosti vykazuje rakovina krku příznaky různé povahy. Poměrně dlouhou dobu se nádory hlavy a krku mohou rozvíjet i bez výraznějších příznaků, popřípadě mohou projevy rakoviny krku napodobovat běžná zánětlivá onemocnění dýchacích cest. Např. nádory v oblasti nosní dutiny se mohou projevit krvácením z nosu, poruchami čichu, zápachem z nosu, ale i zhoršením zraku, bolestmi hlavy a uší aj. Symptomem nádorů hltanu může být bolestivé polykání, krvácení z úst, zduření na krku aj.
Pro nádory v hrtanu je typický pocit přítomnosti cizího tělesa v krku, polykací obtíže, dušnost, chrapot aj. Nádory slinných žláz provází zduření v oblasti jejich uložení. Při nádorech ucha se může objevit výtok z ucha, nedoslýchavost, závrať aj. Kromě uvedených specifických příznaků může být nádorové onemocnění doprovázeno i nespecifickými příznaky, například slabostí, únavou, snížením tělesné hmotnosti, zvýšenou teplotou atd.

K diagnostice nádorů v oblasti hlavy a krku je nutné udělat odběr vzorku postižené tkáně a jeho histologické vyšetření. Dále může být doporučeno sono krčních uzlin, CT, magnetická rezonance aj.

Je-li potvrzen nádor v krku či v oblasti hlavy, je nutné co nejdříve zahájit léčbu. Léčba rakoviny krku využívá metody chirurgické, dále chemoterapii a radioterapii. Způsob léčby je vybírán s ohledem na histologický typ nádoru, jeho lokalizaci a velikost, dále se přihlíží k zdravotnímu stavu pacienta a k jeho věk.
I po ukončení onkologické léčby je nutné počítat s pravidelnými lékařskými prohlídkami.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy