Zhoubný nádor tlustého střeva a zhoubný nádor v konečníku jsou souhrnně označovány jako kolorektální karcinom. (Konečník je poslední částí tlustého střeva, přechází v řiť.) Tato nádorová onemocnění vznikají abnormalním nekontrolovatelným růstem buněk střevní sliznice.
Symptomy kolorektálního karcinomu mohou být jednak nespecifické (únava, slabost, úbytek tělesné hmotnosti, zvýšené teploty aj.), jednak specifické. Specifické příznaky záleží mj. na lokalizaci nádoru. Nádory umístěné v pravé části střeva jsou zpravidla dlouhou dobu bezpříznakové. Obvykle je prokázána chudokrevnost a hmatný útvar v pravé části břicha. Nádory lokalizované v levé polovině střeva se mohou projevit poruchami vyprazdňování, břišními kolikami, náhlou příhodou břišní aj. Mezi projevy rakoviny konečníku patří časté, někdy bolestivé, nutkání na stolici, příměs krvavého hlenu či čerstvé krve ve stolici, pocity nedostatečného vyprázdnění, průjmy, dále může vykazovat rakovina konečníku příznaky inkontinence (neschopnosti udržet stolici).
Mezi rizikové faktory vzniku onemocnění patří mj. věk, dále složení stravy (negativně působí nadměrný příjem živočišných tuků, červeného masa a uzenin, rakovina konečníku je častější u pivařů, nepříznivý je i nízký příjem vlákniny, úprava potravin smažením a pečením aj.). Riziko rozvoje kolorektálního karcinomu zvyšuje také věk nad padesát let, chronická zánětlivá onemocnění střev (např. ulcerózní kolitida), výskyt střevních polypů, některá genetická onemocnění (např. familiární adenomatózní polypóza).
V diagnostice kolorektálního karcinomu se uplatňuje vyšetření per rektum (konečníkem), endoskopické metody (rektoskopie, kolonoskopie), vyšetření stolice na okultní krvácení, vyšetření krve, nezbytné je také sepsání anamnézy a odběr vzorku postižené tkáně na histologické vyšetření.
Léčba rakoviny konečníku a tlustého střeva využívá metody chirurgické, chemoterapii a radioterapii, doporučena může být i léčba biologická.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012