Nádory vaječníků (ovarií) patří mezi jedny z nejčastějších nádorových onemocnění žen. Většina diagnostikovaných nádorů je nezhoubných a vyskytují se zejména u žen mladšího a středního věku. Výskyt zhoubných nádorů vaječníků je vyšší ve věkové kategorii žen mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života.
Ve většině případů nemá poměrně dlouhou dobu rakovina vaječníků příznaky žádné, často se jedná o náhodný nález. V některých případech se mohou objevit nespecifické projevy rakoviny vaječníků, např. bolesti břicha, zvětšování břicha. Vzácně se nádor poprvé projeví pod obrazem náhlé příhody břišní. Nádorová onemocnění vaječníků mohou být rovněž příčinou neplodnosti.
K rizikovým faktorům nádorových onemocnění vaječníků patří bezdětnost či první porod až po třicátém roce života, dále je statisticky vyšší riziko nádorů vaječníků u žen s časným nástupem menstruace (před 12. rokem života) a u žen s pozdním nástupem menopauzy (po 50. roce života). Riziko rakoviny vaječníků rovněž zvyšuje kouření, nadužívání alkoholu, obezita, nevhodná strava aj. Mezi faktory snižující riziko vzniku nádorových onemocnění vaječníku patří vícečetné porody a celková doba kojení, užívání hormonální antikoncepce, strava bohatá na ovoce a zeleninu.
V diagnostice nádorových onemocnění vaječníku se využívá zejména metod zobrazovacích (sonografie, CT, magnetická rezonance), dále se provádějí krevní testy a histologické vyšetření tkáně.
K základním metodám v léčení nádorových onemocnění vaječníků patří operace. Rozsah výkonu je ovlivněn histologickým typem nádoru a stádiem onemocnění. Kromě chirurgických metod se uplatňuje také chemoterapeutická léčba rakoviny vaječníků.
Prognóza nádorů vaječníků závisí na histologickém typu nádoru, stádiu onemocnění a včasnosti diagnózy.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012