HEO > Seznam nemocí > Z > Záněty > Zánět očních spojivek

Zánět spojivek příznaky, léčba, projevy očního nervu, u dětí


Zánět v oku se může vyskytnout na různé úrovni oka. V následujícím článku se zmíníme zejména o zánětu spojivek, dále o zánětu rohovky, duhovky a očního nervu.


Zánět spojivek (konjunktivitida, conjunctivitis):

Spojivka je tenká membrána, která pokrývá zadní plochu víček a přední část očního bulbu. Zánět očních spojivek může mít původ virový, bakteriální, vyvolavatelem mohou dále být některé plísně či paraziti, příčinou může být i alergická reakce.
Charakteristickým projevem je řezavá bolest, pocit písku v očích, dále se může projevit zánět spojivek příznaky otoku víček či hlenové sekrece z oka, oči bývají zarudlé a pálí.
Virové konjunktivitidy se vyznačují poměrně rychlým nástupem. Původcem virových konjunktivitid jsou často herpetické viry, dále mohou tento zánět oka vyvolat adenoviry, poxviry, picornaviry, paramyxoviry aj.
Bakteriální infekce způsobuje hnisavý zánět spojivek, který se projevuje hnisavou sekrecí z oka. Původcem bakteriální konjunktivitidy může být např. Neisseria gonorrhoea (původce kapavky), Neisserie infikuje primárně pohlavní systém, avšak může vyvolat zánět spojivek u novorozenců, neboť infekce může být přenesena z matky na dítě při průchodu dítěte porodními cestami.
U dospělých infikovaných kapavkou může dojít k přenosu infekce na spojivku přímým kontaktem nebo autoinfekcí.
Dalším příkladem bakterií, které jsou často zdrojem konjunktivitid, jsou Streptococcus pneumoniae či Staphylococcus aureus, které mohou rovněž vyvolávat chronický zánět spojivek.
Akutní zánět spojivek u dětí bývá mnohdy vyvolán bakterií Haemophilus influenzae. Také chlamydiové infekce mohou být příčinou zánětlivých onemocnění spojivek. Obdobně jako u Neisserie může dojít k přenosu infekce z matky na dítě v průběhu porodu, tedy mohou Chlamydie vyvolat zánět spojivek u kojenců. Pohlavně přenosným onemocněním vyvolaným Chlamydiemi, které postihuje obzvláště adolescenty a mladé dospělé, je tzv. inkluzní konjunktivitida. Konjunktivitidy, jejichž příčinou jsou plísňové infekce, nejsou v našich podmínkách příliš časté, stejně jako konjunktivitidy parazitární.
Alergický zánět spojivek může mít sezónní charakter, zdrojem alergie jsou zejména pylová zrna, objevuje se především v jarních měsících a v období časného léta. Alergická konjunktivitida může mít i chronický charakter, je-li alergie vyvolána alergenem působícím celoročně (např. roztoči aj.).

Diagnóza konjunktivitidy je stanovena na základě klinického obrazu. Dále je potřeba provést některá laboratorní vyšetření pro upřesnění přesné příčiny zánětu, neboť ta je určující pro zahájení léčby.
V případě prokázaného bakteriálního původu nemoci může být doporučena na zánět spojivek léčba antibiotická. Je-li příčinou konjunktivitidy alergie, je nutné pokusit se určit vyvolávající alergen a v rámci terapie eliminovat s tímto alergenem kontakt. Léčivé přípravky na oční záněty pro lokální užití jsou dostupné jako oční kapky či masti.

Zánět rohovky (keratitida, keratitis):

Rohovka je okrouhlá průzračná přední část oka, jíž prochází světlo. Příčiny keratitidy mohou být obdobně jako u konjunktivitidy infekční i neinfekční. Z infekčních příčin se jedná například o virové nákazy (např. herpesviry, adenoviry), zdrojem mohou být i bakterie či plísně. Z neinfekčních příčin se jedná např. o poranění, přítomnost cizích těles, poškození rohovky poleptáním apod. Projevem keratitidy je zejména bolestivost oka a jeho slzení.
S postupem zánětu může dojít také k zakalení rohovky a tím ke zhoršené kvalitě zraku. Neléčený zánět může přestoupit na okolní struktury oka a způsobit rozsáhlé poškození funkce oka. Amébová keratitida je způsobena infekcí měňavkami, zdrojem infekce mohou být např. kontaktní čočky.

Zánět duhovky (iritida, iritis):

Duhovka je část oka, která odděluje přední a zadní oční komoru. Uprostřed duhovky se nachází centrální otvor - zornice, která reguluje množství světla procházející okem. Zánět duhovky je obvykle spojen se zánětem řasnatého tělíska (tj. orgán, na němž je zavěšena čočka, který se svou činností podílí na akomodaci čočky).
Akutní forma iridocyklitidy se projevuje bolestí, která se může zhoršovat při pohledu do blízka, dalším projevem může být např. světloplachost aj. Příčiny mohou být infekční, toxické či alergické.

Zánět zrakového (očního) nervu (neuritis nervi optici, retrobulbární neuritida):

Zrakové nervy (nervi optici) vedou informace ze sítnice do zrakových center. Zánět očního nervu se projevuje bolestí při pohybu oka, může se objevit i zamlžené vidění či dočasná ztráta vidění. Příčiny mohou být infekční (zejm. viry), tak neinfekční (úrazy). Zánět zrakového nervu v některých případech předchází rozvoji roztroušené sklerózy.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy