HEO > Seznam nemocí > Z > Záněty > Zánět průdušek

Zánět průdušek příznaky, léčba, chronický, u dětí, v těhotenství


Bronchitida, neboli zánět průdušek se vyskytuje jednak ve formě akutní, jednak ve formě chronické. V následujícím článku bude zmíněno několik základních informací zejména o akutní bronchitidě.
Příčinou akutní bronchitidy jsou nejčastěji virové, popřípadě bakteriální infekce. Akutní zánět průdušek často navazuje na původní onemocnění horních cest dýchacích. (Samotný zánět průdušek patří mezi onemocnění dolních cest dýchacích.) Zánět průdušek může být rovněž následkem mechanického podráždění sliznice dýchacích cest, např. intubací, dále se může rozvinout v důsledku nadýchání se dráždivých chemických látek apod. Častý je zánět průdušek u dětí a u starších lidí, jejichž obranyschopnost bývá nižší, akutní bronchitida však může postihnout v podstatě kdykoliv kohokoliv.
Jedním z rizikových faktorů onemocnění dýchacích cest je užívání klimatizace, neboť tato snižuje vlhkost vzduchu, čímž vysušuje nosní sliznice, což usnadňuje možnost průniku virů či bakterií do dýchacích cest. Opakující se zánět průdušek a obecně náchylnost  k častým respiračním onemocněním může být rovněž následkem některého z celkových onemocnění, např. cystické fibrózy.
Typicky začíná zánět průdušek příznaky suchého, dráždivého kašle, který postupně přechází v kašel produktivní, tj. dochází k vykašlávání hlenu. Dále bývají celkové příznaky (teplota až horečka, únava, malátnost, bolest kloubů a svalů apod.), také může být přítomna bolest na hrudi.
Základem léčby akutní bronchitidy je klid na lůžku, teplo a dostatek tekutin, dále se podávají léky podporující vykašlávání hlenu, případně léky tlumící horečku apod.
Je-li příčinou onemocnění bakteriální infekce, doporučuje se na zánět průdušek léčba antibiotická. Vyskytne-li se bronchitida v těhotenství, je nutné pečlivě uvážit výběr léků!
Chronický zánět průdušek se projevuje opakovaným produktivním kašlem, který se vyskytuje alespoň dva roky po sobě, alespoň tři měsíce v roce. Chronická bronchitida je nejčastěji následkem dlouhodobého kuřáctví.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy