Močové cesty jsou představovány systémem dutých orgánů, které odvádějí moč vytvořenou v ledvinách ven z těla. Zahrnují kalichy ledvinné, pánvičku ledvinnou, dále následují močovody, které ústí do močového měchýře a konečnou částí močových cest je pak trubice močová.
Kterákoliv část močových cest může být postižena zánětem. Zánět pánvičky ledvinné se označuje pojmem pyelitida (pyelonefritida), zánět močovodu ureteritida, zánět močového měchýře cystitida (urocystitida) a zánět močové trubice uretritida.
Příčinou pyelonefritidy jsou nejčastěji bakteriální infekce (původcem může být např. bakterie E. Coli). Rizikovým faktorem pyelonefritidy jsou stavy způsobující zadržování moči v močovém měchýři. Objevit se např. může zánět močových cest v těhotenství v důsledku utlačování struktur močových cest rostoucím plodem.
K omezení odtoku moči může rovněž vést zbytnění prostaty, které tak může vyvolat zánět močových cest u mužů.
Zánět močových cest u dětí může být způsoben také vrozenými vývojovými vadami vylučovacího ústrojí (např. tzv. vezikouretrální reflux, při němž dochází ke zpětnému pronikání moči z močového měchýře do močovodů).
Příčinou narušení odtoku moči mohou být rovněž nádorová onemocnění a močové kameny.
Rizikovým faktorem rozvoje pyelonefritidy je také diabetes mellitus (cukrovka).
Projevem akutní pyelonefritidy bývá bolest v bederní oblasti, pálení a řezání při močení, dále zahrnuje tento zánět močových cest příznaky zimnice a třesavky.
Je-li zánět bakteriálního původu, je nezbytná na zánět močových cest léčba antibiotiky. Další nutné léky na zánět močových cest charakteru pyelonefritidy jsou léky na snižování teploty, případně na tlumení bolesti.
Důležitou součástí terapie je také zajištění dostatečné hydratace organismu a pravidelného vyprazdňování močového měchýře.
Zánět močovodu (ureteritida) bývá mnohdy spojen se zánětem močového měchýře (cystitida), popř. se zánětem ledvin.
Zánět močového měchýře, cystitida, se podobně jako pyelonefritida často rozvíjí v souvislosti se stavy, které narušují proces pravidelného vyprazdňování močového měchýře (např. zbytnění prostaty, těhotenství, vrozené vady močového ústrojí, močové kameny, nádorová onemocnění aj.) Příznakem zánětu močového měchýře bývá bolest za stydkou sponou, která se dostavuje v průběhu močení.
Uretritida, zánět močové trubice, může být vyvolána infekčními i neinfekčními příčinami. K nejčastějším infekčním původcům uretritidy patří Chlamydia trachomatis či Neisseria gonorrhoea, druhá z jmenovaných je vyvolavatelem kapavky. Obě tyto bakterie jsou přenášeny zejména pohlavním stykem.
Prevence těchto infekcí proto spočívá v uvážlivém sexuálním životě. K léčbě těchto bakteriálních infekcí se používají antibiotika, vždy je nutné přeléčit všechny zúčastněné sexuální partnery. Uretritida může být způsobena i infekcí virového charakteru či infekcí parazitární (např. Trichomonas vaginalis - Bičenka poševní).
Uretritida se může rovněž rozvinout v důsledku mechanického poranění močové trubice, např. při poškození močovým katétrem, cystoskopem aj. Také některé přípravky (např. spermicidy) mohou podráždit močovou trubici a vést k zánětu.
K možným příznakům uretritidy patří bolesti a pálení při močení, vyšší frekvence močení, výtok z močové trubice aj.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012