HEO > Seznam nemocí > Z > Záněty > Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu příznaky, léčba, u dětí, kojenců, v těhotenství


Nasopharyngitida (též nazofaryngitida) je odborné označení pro zánět nosohltanu.
Nosohltan představuje horní část hltanu, která je uložená nad úrovní měkkého patra. Představuje součást horních cest dýchacích. Do nosohltanu ústí tzv. Eustachova trubice, která slouží k vyrovnávání tlaku vzduchu mezi dutinou nosní a středoušní dutinou.

Záněty horních cest dýchacích a nosohltanu zejména jsou poměrně častým onemocněním. Nejčastější příčinou těchto zánětů jsou virové infekce, výjimkou však nejsou ani infekce bakteriální. (Bakteriální infekce často představuje komplikaci primárně virového zánětu.)
Zánět nosohltanu se může rozvinout i jako následek tepelného či chemického zatížení sliznice, tj. např. dýcháním horkého či ledového vzduchu apod. Podkladem může být i alergie.

Zánět může mít formu akutní i chronickou.
Projevy onemocnění záleží na rozsahu zánětu. V různé intenzitě se objevují bolesti v krku, které se zpravidla zhoršují při polykání. Pro propojení nosohltanu se středoušní dutinou se může bolest propagovat do uší. Při některých chronických formách onemocnění se může objevit výrazné zahlenění či naopak pálení a suchost v krku.
Mezi doprovodné příznaky akutního zánětu nosohltanu může patřit i teplota až horečka, tyto vyšší teploty zpravidla více provázejí zánět nosohltanu u dětí.
Komplikací zánětu hltanu může být jeho šíření do středoušní dutiny zmíněnou Eustachovou trubicí, popřípadě šíření zánětu do nižších oddílů dýchacích cest (průdušnice, průdušky, atd.).

Diagnostika nasopharyngitidy obvykle nevyžaduje žádná složitější vyšetření. Pro ověření původu zánětu se zpravidla provádí výtěr z nosohltanu pomocí vatového tampónu na špejli. K rozlišení virového a bakteriální zánětu také může napomoci tzv. vyšetření CRP, které se provádí odběrem kapky krve z prstu.

V závislosti na zjištěné příčině onemocnění se nasazuje na zánět nosohltanu léčba. Nekomplikovaný, mírný zánět nosohltanu často nevyžaduje žádnou specifickou léčbu, postačí klid, teplo a čaj. V případě teploty se podávají léky na její snížení.
U větších zánětů bakteriálního původu mohou být doporučena antibiotika příslušné citlivosti, která se zjišťuje na základě popsaného výtěru. Pro úlevu při zánětu nosohltanu lze zakoupit i řadu volně prodejných prostředků.
Léčbu déletrvajících či závažnějších zánětů nosohltanu provázených horečkami je však lepší konzultovat s lékařem, stejně jako léčbu nasopharyngitid u dětí a v těhotenství.
Při obtížích vyhledejte svého praktického lékaře, popřípadě pediatra.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy