HEO > Seznam nemocí > Z > Záněty > Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu: příznaky, projevy, léčba


Trojklaný nerv (též nervus trigeminus) je jeden z hlavových nervů, jehož název je dán rozdělením nervu na tři hlavní větve.
Větve trojklanného nervu inervují žvýkací svaly a středoušní svaly ovlivňujících napětí bubínku.
Dále tento nerv zajišťuje senzitivní inervaci (tj. citlivost, „přenos vjemů“) celého obličeje, nosní dutiny a vedlejších nosních dutin, zubů, části jazyka, spodiny dutiny ústní a části patra. Rovněž je zapojen v inervaci slinných žláz, slzné žlázy, podílí se také na zajištění reflexu miózy (zúžení zorničky).

Nerv může být postižen zánětem v kterémkoliv svém průběhu.
Příčinou může být například přestup infekčního zánětu z oblasti nosní dutiny či vedlejších nosních dutin, zubů, možnou infekční příčinou je také pásový opar či prodělávaná borelióza, vzácně se můžeme setkat s infekcí tetanem.
Rovněž může být trojklanný nerv postižen při některém autoimunitním onemocnění (např. systémový lupus erythematodes aj.).
Zánět též může mít souvislost s prodělaným úrazem, s prochladnutím apod.

Projevy zánětu záleží na tom, která větev nervu a v jakém rozsahu je postižena. Vzhledem k uvedeným funkcím trigeminu se může projevit zánět trojklanného nervu příznaky mj. změněné citlivosti v oblasti obličeje, poruchou hybnosti žvýkacích svalů až jejich křečemi.
Typicky je zánět trigeminu provázen intenzivní bolestí v oblasti obličeje, nemocní mohou mít potíže při jídle, mluvení, čištění zubů apod.
Při onemocnění pásovým oparem se zpravidla nejprve dostaví bolest v průběhu postižené větve nervu a následně dojde k charakteristickému výsevu puchýřů.

V diagnostice zánětu trojklanného nervu se uplatňuje jednak vlastní klinický obraz nemocného, v některých případech je nutno doplnit stomatologické vyšetření, ORL či oční vyšetření, neurologické vyšetření aj.

Léčba zánětu trojklanného nervu závisí na jeho příčině.
V případě předpokladu bakteriální infekce se nasazují antibiotika, při rozvoji pásového oparu se předepisuje na zánět trojklanného nervu léčba antivirotiky.
je podávání léků pro tišení bolesti. Vzhledem k blízkému vztahu trigeminu a oblasti lebeční dutiny hrozí při neléčeném rozvinutém zánětu přestup infekce např. na struktury oka, mozkové struktury apod.
Při obtížích včasně vyhledejte svého praktického lékaře.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy