Otitida media je označení pro zánět středního ucha. Ucho je děleno do tří základních částí, a to na ucho zevní, střední a vnitřní.
Zevní ucho je představováno ušním boltcem a zvukovodem, hranici mezi uchem zevním a středním tvoří bubínek. Na bubínek navazují středoušní kůstky (kladívko, kovadlinka a třmínek), za středním uchem pokračuje ucho vnitřní, které je uloženo ve skalní kosti. Uvnitř vnitřního ucha se nachází vlastní sluchové buňky a je rovněž centrem rovnováhy. Střední ucho je propojeno s nosohltanem tzv. Eustachovou trubicí, jejíž význam spočívá ve vyrovnávání tlakových poměrů ve středním uchu.
Zánět středního ucha může probíhat v akutní nebo v chronické podobě. Dále se rozlišuje nehnisavý a hnisavý zánět ucha.
Příčinou akutní otitidy bývají často infekce probíhající v nosohltanu, které jsou zavlečeny do středního ucha cestou Eustachovy trubice, dále se může rozvinut zánět při přítomnosti infekčních agens (viry, bakterie) v krvi - např. při chřipce, při dětských infekčních nemocech (spalničky, neštovice, spála aj.).
Vlastní zánět středního ucha není nakažlivý, avšak nakažlivost uvedených respiračních onemocnění a dětských nemocí je poměrně vysoká. K rozvoji zánětu středouší může rovněž dojít při poranění bubínku.
V akutní podobě se nejčastěji vyskytuje zánět středního ucha u dětí, zejména u kojenců a batolat. Akutní zánět středního ucha u dospělých a straších osob je vzácnější. Projevem zánětu středouší je zejména bodavá bolest v postiženém uchu.
U kojenců mohou spíše upozorni na zánět středního ucha příznaky nespecifické - horečka, celkový neklid, plačtivost apod., dostavit se mohou rovněž průjmy a zvracení. Tzv. recidivující zánět středního ucha je minimálně třikrát po sobě opakovaný zánět středního ucha akutního charakteru v časovém intervalu šesti měsíců v témže uchu, nebo čtyřikrát se opakující stejnostranný akutní zánět středního ucha v době jednoho roku. Příčinou recidivujícího zánětu středního ucha mohou být např. dlouhodobé poruchy Eustachovy trubice, rozštěpy patra, alergické reakce, poruchy imunity aj.
Chronický zánět středního ucha představuje vleklý zánět středouší, který probíhá zpravidla déle než tři měsíce. Příčinou může být předcházející akutní zánět. Chronický zánět středouší se může projevit nedoslýchavostí.
Komplikací neléčeného zánětu středního ucha může být přestup zánětu do nitrolební oblasti např. s rozvojem zánětu mozkových blan.
Diagnostika zánětu středního ucha se opírá o anamnézu a klinické vyšetření. V anamnéze je důležitý především údaj o předcházejícím onemocnění horních cest dýchacích. Pro potvrzení diagnózy se dále vyšetřuje boltec, zevní zvukovod, bubínek. Doporučena mohou být rovněž různá vyšetření sluchu a rovnováhy.
Léčba zánětu středouší závisí na vyvolávající příčině zánětu. Je-li podkladem zánětu bakteriální infekce, nasazuje se na zánět středního ucha léčba antibiotická. V některých případech je nutným léčebným zásahem tzv. paracentéza (propíchnutí ušního bubínku), která umožní odtok hnisu ze středoušní dutiny.
Součástí léčby bývá rovněž podávání léků na snížení horečky, tlumení bolesti apod.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012