Zánět vaječníků se označuje termínem oophoritida. Tento gynekologický zánět se často vyskytuje současně se zánětem vejcovodů (tzv. salpingitidou), takovýto sdružený zánět pak popisujeme jako adnexitidu.
Příčinou zánětu jsou nejčastěji infekce, které se šíří směrem z dělohy. Dále se může zánět vaječníků rozvinout jako komplikace apendicitidy (zánětu slepého střeva), pro blízkost uložení těchto orgánů.
Více ohroženou skupinou žen ve smyslu těchto onemocnění jsou zejména ženy s rizikovým sexuálním chováním, ženy používající nitroděložní tělíska, dále ženy po porodu či po operacích v oblasti břicha a malé pánve.
Původcem zánětů jsou ve většině případů bakterie, nejčastěji se jedná o infekce kapavkou či chlamydiemi, které se přenášejí především pohlavním stykem.
K dalším možným vyvolavatelům zánětů patří např. aktinomykózy, streptokoky, stafylokoky a jiné.
Průběh zánětu může být jak akutní, tak chronický.
Akutní adnexitida se projevuje náhle vzniklými bolestmi v oblasti břicha a podbříšku, součástí obtíží může být i silnější nucení na močení, výraznější menstruační krvácení či krvácení mimo menstruační cyklus, výtok z pochvy, rovněž mohou provázet zánět vaječníků příznaky celkové, tedy teplota až horečka, únava, slabost apod.
Chronický zánět probíhá obvykle méně bouřlivě, upozornit na něj mohou např. změny menstruačního cyklu, poruchy sexuálního charakteru a jiné.
Diagnostika adnexitid vyžaduje gynekologické vyšetření. Je-li příčinou zánětu bakteriální infekce, je nutné nasadit antibiotika příslušné citlivosti. Je nezbytné uvědomit si, že v případě potvrzení některé pohlavně přenosné nemoci je nutné léčit současně i sexuálního partnera, popř. partnery nemocné ženy.
Včasná léčba těchto gynekologických zánětů má pro další život ženy značný význam, neboť neléčený zánět může vést mj. k poruchám plodnosti (např. neprůchodnost vejcovodů, mimoděložní těhotenství). Při podezření na gynekologický zánět proto co nejdříve vyhledejte svého gynekologa.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012